Jak stworzyć reportaż?

Reportaż jest niekoniecznie dobrze znaną i oczywistą formą wypowiedzi. Dlatego dla wszystkich tych, którzy chcieliby wziąć udział w naszym II Ogólnopolskim Konkursie na Reportaż “Mam Muzykę…”, a nie bardzo wiedzą od czego zacząć, przygotowaliśmy kilka wskazówek.

Reportaż to opowiadanie o tym, co rzeczywiście miało miejsce i co, dla jakiejś społeczności, ma znaczenie aktualne. Istotą reportażu jest podtrzymywanie relacji społecznych. Powinien on być mitotwórczy – dawać odbiorcom poczucie sensu. Reportaż to pisanie (opowiadanie) o rzeczach, które wspólnie dla wszystkich są ważne.

Podstawowe funkcje reportażu:
– służy głównie do zapisu świata;
– pomaga ludziom zaadoptować się w społeczeństwie.

Kryteria dobrego reportażu (jakie pytania warto sobie postawić przed przystąpieniem do tworzenia reportażu i na co zwrócić uwagę):
– ilu ludzi to zainteresuje?
– czy mam scenę / informację, o której tylko ja mogę opowiedzieć?
– język i forma (czas teraźniejszy, opis “dziania się”; możesz opowiadać o przeszłości, by lepiej wytłumaczyć teraźniejszość, ale pamiętaj, żeby w swojej opowieści wrócić to “tu i teraz”);
– obiektywizm i prawda;
– rozróżnienie: temat a pomysł. (Gdy znajdziesz temat na dobry reportaż, zastanów się jak go najlepiej przedstawić. Reportaż jest wbrew pozorom bardzo elastyczną formą i dopuszcza różne eksperymentalne rozwiązania formalne).

Przykłady dobrych reportaży radiowych można znaleźć na stronie Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Inspiracją do napisania reportażu o muzyce może być, wyróżniony w poprzedniej edycji naszego konkursu, reportaż Marty Wójtowicz “Na werbel marsz!”.

A w razie pytań i wątpliwości zawsze można do nas napisać: biuro(at)farka.com.pl