Święto Sztuki i Kolei

W imieniu Stowarzyszenia Promocji Sztuki i Rzemiosła “TARGIRA” zapraszamy na dziewiątą edycję Festiwalu Sztuki i Rzemiosła Targira-art, która odbędzie się w dniach 14-16 czerwca oczywiście w Świebodzicach. Po raz pierwszy w Polsce organizatorzy imprezy połączyli ze sobą dwa na pozór nie związane ze sobą tematy: sztukę i kolej.

Okazuje się, że takie połączenie jest możliwe, a efekty tego będzie można zobaczyć właśnie w Świebodzicach. Festiwal rozpocznie się jak zwykle w piątek (14 czerwca), ale najważniejsze wydarzenia będą miały miejsce w sobotę (15 czerwca) i to nietypowo, bo na dworcu kolejowym Wrocław Główny. O godzinie 8.25 rozpocznie się inauguracja projektu pn. “Pociąg do Polskiej Sztuki”. W asyście kolejowej orkiestry dętej i zaproszonych gości Minister Infrastruktury odprawi specjalny pociąg do Świebodzic. Będzie to zarazem najszybszy przejazd w historii tej trasy, bowiem już po niespełna pół godzinie wszyscy pasażerowie Pociągu do Polskiej Sztuki będą wysiadać w Świebodzicach.

Specjalnie z okazji tego wydarzenia, po 20 latach nieobecności, na dworcu we Wrocławiu uruchomiona zostanie poczta peronowa, gdzie z wykorzystaniem okolicznościowego datownika będzie można nadać przesyłki pocztowe do Świebodzic. Przejazd Pociągiem do Polskiej Sztuki, dzięki wsparciu Agencji Rozwoju Przemysłu, będzie całkowicie bezpłatny, a każdy pasażer otrzyma od organizatora na pamiątkę kolekcjonerski bilet kolejowy. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, aby przejechać się Pociągiem trzeba dokonać rezerwacji na adres kolejdosztuki@gmail.com i uzyskać potwierdzenie od organizatora.

O godzinie 9.33 na dworcu w Świebodzicach rozpocznie się uroczystość z okazji 150 urodzin dworca kolejowego. Będzie można skosztować urodzinowego tortu, posłuchać okolicznościowych przemówień na cześć jubilata i dobrze bawić się podczas występu orkiestry. Kolejne wydarzenia Festiwalu odbędą się tradycyjnie, na hali widowiskowo-sportowej przy ul. Mieszka Starego 6. A wśród nich będą m.in. wystawa zegarów kolejowych wyprodukowanych na Dolnym Śląsku w XIX wieku, wykłady o historii i znaczeniu kolei, wykład multimedialny Jarosława Jaśnikowskiego o jego twórczości i wizji magicznej kolei w jego obrazach.Jarosław Jaśnikowski to młody polski malarz, w którego twórczości kolej odgrywa istotną rolę. Jako pierwszy Polak wygrał prestiżowy Europejski Salon Sztuki Fantastycznej organizowany we Francji. Być może jego nagrodzony obraz będzie można zobaczyć podczas Targiry-art. Kolejną wielką atrakcją Festiwalu będzie pierwsza w Polsce autorska wystawa dzieł Pawła Borowskiego – najsłynniejszego obecnie na świecie polskiego artysty tworzącego w szkle. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. „Szklaną lokomotywę”, którą artysta wykonał specjalnie na Festiwal Targira-art.

Festiwalowa niedziela to czas autorskich spotkań. Odbędą się dwie prelekcje. Pierwszą poprowadzi Arkadiusz Dzielawski i opowie o swojej twórczości, prezentując dzieła z wystawy “Tylko Czas”, a na zakończenie będzie można posłuchać Pawła Borowskiego, prezentującego swoje najlepsze dzieła z prywatnej kolekcji. Oczywiście jak co roku, przez wszystkie dni festiwalu będzie można nabyć i podziwiać wiele dzieł malarstwa i wyrobów rzemiosła artystycznego artystów z całej Polski, a także okolicznościowe znaczki i ufundowany przez Pocztę Polską kolekcjonerski datownik.

Tak bogaty program Festiwalu mógł powstać dzięki wsparciu Burmistrza Świebodzic, Fundacji PKO, Starosty Świdnickiego oraz PKP PLK.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.targira-art.pl.