Targira-art. już za tydzień

Targira-art. już za tydzień

Powoli zbliża się kolejna, już ósma edycja Festiwalu Sztuki i Rzemiosła Targira-art., która w tym roku odbędzie się w dniach 8-10 czerwca, jak zwykle w Świebodzicach – mieście Gustava Beckera. Niewątpliwie największym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie wielka gala współczesnego malarstwa polskiego, której wystawa główna poświęcona zostanie twórczości Tomasza Alena Kopery, ale przedstawione zostaną również prace Jarosława Jaśnikowskiego, Krzysztofa Heksela i Anny Borcz.

Tomasz Alen Kopera, pomimo młodego wieku, zdobył sobie już uznanie na międzynarodowym rynku sztuki. Jego prace pokazywane były na ponad 50 wystawach na całym świecie, w USA, Europie i Australii. Malarz skupia się w swojej twórczości na odkrywaniu natury i stąd tytuł jego wystawy na Targirze-art. – „Powrót do Natury”. Tomasz Kopera potrafi w niesamowity i zaskakujący sposób tworzyć dzieła o wyjątkowej tajemniczości. Wnika w naturę podpatrując ją w swój specyficzny sposób i uwypuklając w swoich obrazach jakąś jej drugą, a nawet trzecią nieodkrytą twarz. Niewątpliwą gratką dla wszystkich miłośników talentu Tomasza Kopery będzie to, że właśnie na Targirze-art. odbędą się premiery kilku najnowszych jego obrazów, które zostały namalowane przez artystę specjalnie na Festiwal, a 10 czerwca będzie można osobiście porozmawiać z artystą podczas jego spotkania autorskiego.

Po ubiegłorocznym sukcesie, w Świebodzicach ponownie zagości Jarosław Jaśnikowski, którego twórczość zrobiła ogromne wrażenie na festiwalowej publiczności. Jego obrazy pełne magii wplecionej w latające statki powietrzne, uzupełniane monumentalnymi budowlami tworzą malarstwo pełne kolorowej i ponadczasowej przestrzeni. Nie należy zatem się dziwić, że twórczość Jaśnikowskiego jest dobrze znana nie tylko polskim miłośnikom surrealizmu, ale także fanom tego nurtu na całym świecie.

Galę malarstwa polskiego uzupełnią jeszcze dzieła Krzysztofa Heksela i Anny Borcz. Heksel w swojej twórczości zafascynowany jest dziełami Zdzisława Beksińskiego. To właśnie ten wielki malarz jest dla niego natchnieniem, największa inspiracją i niedoścignionym wzorem. Zatem w tym roku Targira-art. gościć będzie aż trzech wspaniałych artystów z nurtu magicznego realizmu, a spotkanie ich w jednym miejscu będzie niesamowitym przeżyciem dla miłośników tego typu malarstwa. Galę dopełni twórczość Anny Borcz. To absolwentka wrocławskiej ASP. W swojej twórczości wykorzystuje wiele technik malarskich a jej obrazy opisują naturę i otaczający nas świat w ciekawych i klimatycznych barwach.

Na tegorocznej Targirze-art. oczywiście nie zabraknie wyjątkowej biżuterii, odzieży artystycznej z lnu, naturalnego jedwabiu, wełny merynosów oraz wyjątkowych dzieł kowalstwa artystycznego, stolarstwa czy niezwykłej ceramiki. Jak co roku będą eksponowane ręcznie wykonywane zegary i witraże oraz wyroby z naturalnej skóry.

Dla odwiedzających festiwal organizatorzy przygotowali warsztaty artystyczne oraz wykłady i spotkania z twórcami. W piątek i sobotę będzie można spróbować swoich sił w lepieniu z gliny ceramicznej oraz malowaniu na tkaninach, a w sobotnie popołudnie – wysłuchać wykładu pana Oskara Olejnika o powiązaniu sztuki z koleją. Edukacyjną część w tym dniu zamknie spotkanie z panem Markiem Mikołajczakiem, wieloletnim kolekcjonerem budzików Gustava Beckera, który opowie o tych niezwykłych przedmiotach, prezentując ich budzącą moc oraz artystyczne piękno.

Festiwal zakończy spotkanie z ekscentryczną i pełną energii Krystyną Mazurówną, która już po raz drugi odwiedzi Festiwal Targira-art. A przez wszystkie festiwalowe dni będzie można, jak co roku, wziąć udział w konkursie o Grand Prix, czyli zagłosować na zgłoszone dzieła wystawców Targiry-art. Osoby biorące udział w głosowaniu będą mogły wygrać m.in. wydruk dzieła Tomasza Kopery z jego odręcznym autografem.

Oficjalna strona festiwalu